Urządzenie wąskiej i długiej kuchni nie jest na pewno najprostszym zadaniem. Jeśli jednak zastosujemy się do kilku rad i wskazówek, wąska kuchnia nie będzie stanowić dla nas już takiego problemu.
Nie ukrywajmy, kuchnia o takich wymiarach nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ jest nieustawna oraz niewygodna w codziennym użytkowaniu.
Bardzo dobrym pomysłem, który sprawdzi się w większości wąskich kuchni, jest ustawienie mebli oraz sprzętów kuchennych w kształcie litery L albo U lub w dwóch równoległych rzędach. Jeżeli kuchnia jest wyjątkowo wąska, wtedy ustawienie mebli w dwóch liniach lub w kształcie U nie powiedzie się. Wówczas trzeba je ustawić w jednym rzędzie albo według schematu litery L.
Bardzo istotne jest też to, by nie zabudowywać takiej kuchni od dołu do góry, wszerz i wzdłuż. Jeśli popełnimy ten błąd, nasza kuchnia będzie jeszcze mniejsza, a przebywając w niej będziemy się czuć przytłoczeni z powodu braku wolnej przestrzeni. Jeżeli możemy sobie pozwolić na droższe rozwiązania, warto rozważyć zakup mebli robionych na zamówienie, wyposażone w takie akcesoria, jak np. kosze cargo.
Zamiast stołu można zdecydować się na blat wbudowany w ciąg szafek. Dzięki temu nie będzie on zajmował powierzchni wtedy, gdy nie będziemy z niego korzystać. Przy wyborze lodówki czy kuchenki musimy patrzeć na ich gabaryty. Najprawdopodobniej będziemy musieli pójść na kompromis i wybrać mniej pojemną lodówkę, chyba że nie będzie nam przeszkadzać fakt, że będzie ona zajmować połowę kuchni. Zlew warto wybrać jedno lub półtora komorowy.
Do wąskich, ciasnych kuchni najlepiej pasują meble klasyczne o jasnych kolorach. Dzięki temu pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie większego i przestronniejszego. Ciemne meble sprawią, że kuchnia, która i tak jest ciasna, będzie się wydawać jeszcze węższa i mniejsza niż jest w rzeczywistości. Jeżeli lubimy intensywne, żywe barwy, musimy poprzestać na takich dodatkach. Mogą to być np. czerwone doniczki na oknach, kubki, a nawet zasłony. Jeśli chodzi o te ostatnie, wystrzegajmy się za to rażących, wielokolorowych wzorów. Nie możemy też przesadzić z elementami dekoracyjnymi. Na dużą ich ilość mogą sobie pozwolić jedynie właściciele dużych i przestronnych kuchni.
W każdej kuchni, a już w małej i wąskiej w szczególności, bardzo ważny element stanowi oświetlenie. Do niektórych miejsc może nie docierać dobrze światło dzienne. Często zdarza się bowiem tak, że okno w pomieszczeniu jest jedno i znajduje się ono przy jednym z krótszych boków. W takim wypadku przeciwległa strona kuchni będzie bardzo słabo oświetlona nawet podczas dnia. Poza światłem centralnym, umiejscowionym na suficie, warto zainwestować w oświetlenie punktowe. Można je zamontować np. nad zlewem i w kilku innych miejscach.