Istnieje wiele różnych sposobów, za pomocą których można odnowić drewniane szafki. Ważne, by najpierw zdecydować, czy chcemy je zabejcować czy pomalować. Jeżeli robimy to zupełnie sami, o wiele lepiej wybrać bejcowanie. Malowanie zająć nam może o wiele więcej czasu.
Żadne z tych dwóch rozwiązań nie jest ani lepsze, ani gorsze. Wszystko zależy od ilości czasu, jaki jesteśmy w stanie poświęcić na odnowienie szafek, naszych umiejętności, a także od efektu, jaki chcemy osiągnąć. A może poprzestaniemy jedynie na odświeżeniu mebli drewnianych. Oczywiście użycie farby daje nam o wiele więcej możliwości, jeśli chodzi o wybór koloru, możemy dzięki niej całkowicie zmienić barwę mebli. Kolor bejcy wybiera się natomiast w oparciu o barwę drewna, zabarwia jego powierzchnię, ale pozostawia widoczny zarys słojów. Po zastosowaniu bejcy widzimy, że wnika ona w drewno, wchłania się, farba natomiast znajduje się na jego powierzchni, nie wnika tak głęboko.
Jeżeli pracujemy samodzielnie, o wiele lepiej zdecydować się na bejcowanie. Dobre i dokładne pomalowanie szafki farbą może potrwać bardzo długo, a i efekt końcowy niekoniecznie musi nas zadowolić. Jeśli nie mamy zbyt wiele doświadczenia i nie dysponujemy profesjonalnym pistoletem, a posiadamy jedynie zwykły pędzel, bardzo łatwo wtedy o nierówności i ślady pędzla na powierzchni drewna.
Bejca z reguły wymaga położenia tylko jednej jej warstwy, dzięki czemu oszczędzimy sporo czasu, a i wygląd drzwi będzie z jednej strony odnowiony, a z drugiej – naturalny. Ładnie wyglądające drewno szkoda przecież pokrywać zupełnie nieprzezroczystą warstwą farby. Pamiętajmy jednak o tym, że bejca nie może być stosowana na powierzchniach lakierowanych.
Zanim zabierzemy się za bejcowanie, trzeba oczywiście zdjąć drzwi z zawiasów i poodkręcać wszystkie uchwyty. Przed ich zdjęciem zaleca się jeszcze umieszczenie taśmy na odwrocie drzwi i wewnątrz każdej szafki. Następnie należy ponumerować drzwi i szafki tak, by wiedzieć, które z nich należą do danego mebla. Potem możemy zabrać się za oczyszczenie powierzchni drewna – tutaj wiele zależy od tego, w jakim jest ono stanie.
Po oczyszczeniu i wysuszeniu możemy zabrać się za bejcowanie. Nie wolno bejcować drzwi szafek wewnątrz naszego domu, gdyż opary powstające podczas tej czynności są dość niebezpieczne. Należy robić to na zewnątrz, w garażu lub w innym miejscu, w którym potem nie będziemy spać. Nieprzyjemny, intensywny zapach utrzymuje się dość długo, więc mogą nas przyprawić o bóle głowy i złe samopoczucie. Musimy pozwolić drzwiczkom dobrze wyschnąć i dopiero wtedy zabrać je do wnętrza naszego domu czy mieszkania. Wówczas możemy je ponownie przymocować do przypisanych do nich szafek.