Niegdyś stołek kojarzył się tylko z małym, drewnianym, babcinym meblem przestawianym z miejsca na miejsce. Współcześni projektanci jednak przychylnym okiem zaczęli spoglądać na to niepozorne siedzisko. Znalazłam pięć absolutnie nieszablonowych, nowoczesnych stołków, które zmieniły mój sposób postrzegania stołka kuchennego.
Przede wszystkim na uwagę zasługuje polski projekt. Oskar Zięta to młody, polski projektant, który już zdobył uznanie na świecie. Ikoną Zieta Prozessdesign jest stołek Plopp. Powstał on poprzez zespawanie i nadmuchanie dwóch cienkich blach. Dzięki temu Plopp jest bardzo lekki, ale jednocześnie niezwykle trwały. Na plus na pewno można tu wpisać nowoczesny wygląd i oczywiście polskie pochodzenie.
Kolejny ciekawy projekt to dzieło Marcela Wandersa, taboret Stone. Ciekawe jest to, że jest on produkowany w kolorach kamieni szlachetnych, ponieważ powierzchnia taboretu przypomina brylant. Stone ma kształt klepsydry o nieregularnej powierzchni. Pięknie odbija światło, dlatego będzie nie tylko zwykłym stołkiem, ale również bardzo ciekawą ozdobą.
Zupełnie inny obraz przedstawia natomiast siedzisko Aram. To piękny, niebanalny stołek wykonany rręcznie z lakierowanej stali. Dostępny jest w kilku kolorach: białym, taupe i zielonym.
Bardzo ciekawym projektem jest taboret Phillipe Starcka, Prince AHA. Tak jak opisany już Stone przypomina klepsydrę. Wykonany jest z dwóch złączonych ze sobą stożków. To taboret bardzo radosny, zabawny, a także funkcjonalny. Dostępny jest w ciepłych, pastelowych kolorach: lawendowym, żółtym, zielonym, pomarańczowym. Phillipe Starck stworzył nie tylko bardzo praktyczny mebel, ale również wesoły i wywołujący uśmiech na twarzy. Projekt jest dość uniwersalny i wszechstronny. Będzie pasował zarówno do ultranowoczesnej kuchni, jak i do stonowanej i klasycznej.
Phillipe Starck chyba lubuje się w nietypowych taboretach, bo kolejny opisywany stołek jest również jego autorstwa. La Boheme jest zupełnie inny od poprzednika pod każdym kątem. Wyjątkowość tych taboretów polega na tym, że mają one kształt amfor. Biuro projektowe Kartell, z którego zresztą wychodzą jedne z największych dzieł designu, opracowało technologię, która pozwoliła na stworzenie kolorowych, przezroczystych amfor-stołków. Materiał, z jakiego są zbudowane, jest odporny na warunki zewnętrzne, dlatego ten stołek jest odpowiedni nie tylko do kuchni, ale także do ogrodu.
Jak widać, stołek nie musi być drewniany i, jak to często bywa po jakimś czasie, chybotliwy. Nie bójmy się nowych rozwiązań w naszych domach.